Sprężarki tłokowe

Sprężarki tłokowe, nazywane potocznie kompresorami, są podstawowym elementem wyposażenia większości domów. Zasada ich działania obejmuje generowanie ciągu powietrza pod bardzo wysokim ciśnieniem – nawet 10 barów, dzięki czemu mają wiele zastosowań. Można wykorzystać je między innymi w pracach motoryzacyjnych, np. do pompowania kół, a także do zasilania wielu urządzeń pneumatycznych, np. wiertarek lub innych maszyn domowych czy firmowych. W naszym sklepie KM-Maszyny znajdziesz najlepsze sprężarki tłokowe w najniższych cenach na rynku.

Zasada działania sprężarki tłokowej

Sprężarki tłokowe to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń, gdyż charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wieloletnią trwałością na zużycie. Składa się między innymi z silnika elektrycznego, który wprawia w ruch tłok znajdujący się w cylindrze za pomocą mechanizmu korbowego. Podczas ruchu tłoka w górę cylindra powietrze zmniejsza swoją objętość pod wysokim ciśnieniem i staje się “sprężone” po zassaniu go do kompresora. Warto zauważyć, że sprężarka tłokowa zawsze zawiera praktyczne pokrętło umożliwiające regulację ciśnienia roboczego w bardzo szerokim zakresie, zazwyczaj od zera do ciśnienia maksymalnego. Regulator może być wyposażony w separację brudu oraz płynów.

Dodatkowe rozwiązania techniczne i budowa sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe przeważnie mają budowę bezolejową, która zapewnia użytkowanie bez wykonywania wielu czynności konserwacyjnych, łącznie z cykliczną wymianą oleju. Co więcej, brak oleju sprawia także, że powietrze pod ciśnieniem jest pozbawione oleju, tym samym jest w pełni obojętne dla środowiska. Na dużą uwagę zasługują również silniki. Przeważająca większość modeli została wyposażona w mocne silniki zapewniające prędkość obrotową tłoka na poziomie 3400 obr./min., tym samym generujące duże ciśnienie przy stosunkowo niewielkim hałasie, np. 97 dB. Warto także wiedzieć, że sprężarka tłokowa występuje w dwóch wariantach – stacjonarnym i przenośnym. Główną różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że modele przenośne są znacznie mniejsze i kompaktowe, lecz kosztem nieco słabszej mocy oraz mniejszego zbiornika na sprężone powietrze o pojemności np. 6 litrów. Modele stacjonarne mogą mieć zbiornik wynoszący nawet 270 litrów i dwucylindrowy silnik zapewniający ciśnienie na poziomie nawet 15 barów.

Zapytaj lub złóż zamówienie +48 604 442 530 lub

NAPISZ DO NAS